8 Ekim 2019

Tercih Rehberi

Ülke Tercihi

Ülke seçiminde, gideceğiniz ülkede kullanılan kur ve bu kurun Türk Lirası karşısındaki değeri çok önemlidir Bir diğer önemli faktörde ülkenin Türkiye’ye olan uzaklığıdır. Uzaklık; seyahat sürelerini ve uçak bileti bütçesini etkilemektedir. Uzaklık konusunun bir diğer etkiside öğrencinin ilk deneyimi ise uzak ülkelere gitmeyi göze alması gerekmektedir. Yakın ülkelerde eğitim süresi içinde Türkiye’ gelip gitme şansı olabilir ancak uzak ülkelerde bu ihtimal bütçe sebebi ile daha azdır. Eğitim için gitmek turistik olarak gitmekten daha farklı olduğu için, gittiğiniz ülkede sadece turistik çekiciliği yerine yaşam standartları değerlendirilmelidir. Ülke seçiminde vize de çok önemli bir konudur. Seçmeyi düşündüğünüz ülkenin vize şartları, sizin vizeye uygunluğunuzda değerlendirilmesi gereken bir konudur.

Şehir Tercihi

Ülkeyi seçtikten sonra bir de bu ülkede şehir seçmek gerekmektedir. Şehirdeki yaşam masrafları yine bütçeyi etkileyen önemli faktörlerden bir tanesidir. Yine masrafla bağlantılı olarak şehir büyüklüğü ve ulaşım diğer önemli faktörlerdir. Şehir büyüdükçe ulaşım maliyetleri ve yaşam masrafları artar. Daha küçük şehirlerde ulaşımınızı bisiklet ya da yürüyerekte karşılayabileceğiniz için masraflarınızı düşürebilirsiniz. Şehirlerdeki sosyal alanlarıda yaşam tarzınıza göre değerlendirmeniz gerekir.

Okul Tercihi

Seçmiş olduğunuz ülke ve şehirden sonra bu şehirdeki okulu seçme sırası gelir. Bu seçimde en önemli kriter bütçedir. Bütçenize uyan en iyi okula gitmek bu konuda yapılması gereken en doğru harekettir. Okul bütçeleri eğitim ve öğretmen kalitesi ile beraber, kampüs büyüklüğü ve kampüs imkanlarına göre belirlenir.  Okullar arasındaki bütçe farklılıkları da bu şekilde oluşur. Bütçenize göre seçim yapabileceğiniz okullar arasında seçim yaparken de okul hakkında danışman tavsiyesi ile araştırmalarınız sonucu edinebileceğiniz bilgiler ışığında tercihinizi yapabilirsiniz

Konaklama Tercihi

Konaklama seçeneği beklide ülke ve şehir seçiminizi bile etkileyebilecek faktördür. Dil eğitiminde ağırlıklı olarak aile yanı tercih edilir. Aile yanı bütçe olarak en uygun seçenek olmasının yanında gittiğiniz ülkedeki kültürü öğrenmek ve dil pratiği yapma şansınız olacağı için çok popülerdir. Aile yanı dışında, öğrenci yurdu veya özel yurt alternatifleride bulunabilir.  Her şehrin konaklama konusunda farklı bir profili vardır. Bazı şehirlerde birçok konaklama seçeneği varken bazı şehirlerde bu seçenekler az olduğu için gitmek istediğiniz şehirde istediğiniz konaklama pahalı veya kapasitesi dolmuş olabilir. Erken rezervasyon yapmak konaklamada çok önemlidir. Okullarda eğitim için yer sıkıntısı bulunmazken, Konaklama dönemine göre hızlı bir şekilde dolmaktadır.

Eğitim Süresi Tercihi

Öncelikle hedeflenen dil seviyesine ulaşmak için gereken süre mevcut seviyenize göre hesaplanır. Öğrencilerin ortalama gelişim süreci bellidir ancak öğrenciye göre değişiklik gösterebilir. Herkes aynı gelişim seviyesini gösteremeyebilir. Her 4 haftada bir kur tamamlama olduğu için eğitim süreleri 4 ve katları olarak hesaplanması tavsiye edilir. İhtiyaç durumunda ya da kısıtlı sürelerde eğitim süresi yanında ders yoğunluğu da tercih edilebilir. Uzun süreli standart yoğunlukta program ya da kısa süreli yoğun programlarda tercih edilebilir. Dil eğitiminde; vize, uçak bileti, kayıt ücreti gibi masraflar sabitken, eğitim ücreti uzadıkça haftalık ücretler düşer. Bir başka değimle daha uzun eğitim almak haftalık olarak daha ucuza gelmektedir.

Ders Yoğunluğu Tercihi

Dil okullarında ders yoğunluğu seçenekleri bulunur. Haftalık 20 ders standartken bazı okullarda 15, 25, 28 veya 30 ders gibi farklı yoğunluk seçenekleri bulunur. Eğitiminizi planlarken süreniz kısıtlı ise daha kıza daha yoğun programlar tercih edebilirsiniz. Yoğun program tercih ettiğinizde, dilerseniz 20 ders standart program ve 10 ders sınav hazırlık kursuda alabileceğiniz okullar bulunmaktadır.